Machu Picchu – jak odwiedzić i nie zbankrutować

Po dwóch i pół tygodniach udało nam się otrząsnąć z szoku i opanować emocje związane z wizytą w Machu Picchu. Możemy więc przejść do podsumowania tej wycieczki „na chłodno” i przekazać kilka dobrych rad tym, co chcieliby odwiedzić to miejsce nie wydając przy tym furmanki pieniędzy.

Machu Picchu dla wielu jest punktem obowiązkowym wycieczki do Peru. Nami w tej kwestii miotały sprzeczne uczucia: być i nie zobaczyć – taka okazja może się nie powtórzy, ale wizyta tu wiązała się nie tylko z koniecznością obcowania z masową turystyką, czego szczerze nie lubimy, ale również inwestycji sporej ilości pieniędzy i czasu. Nasi szwajcarscy znajomi z drogi, którzy odwiedzili Machu Picchu kilka lat temu, poradzili nam – trzeba to zrobić raz w życiu, i nie więcej. Oni podczas tegorocznej podróży ominęli to miejsce szerokim łukiem.

Machu Picchu leży na przełęczy pomiędzy Montania Machu Picchu i Wayna Picchu. Do przełęczy można dostać się pieczo (2-3h marszu pod stromą górę) lub autobusem z wioski Aguas Calientes (Machu Picchu Pueblo).

Nie ma możliwości dojazdu do Aguas Calientes (ani tym bardziej do Macchu Picchu) samochodem. Najpopularniejszym sposobem dostania się do Pueblo jest dojazd pociągiem od strony Cuzco (wschodniej). Transport jest realizowany przez dwie firmy: Inca Rail oraz Peru Rail. Ceny są wysokie albo bardzo wysokie, zależne od godziny podróży oraz obranej stacji początkowej.

Kalkulacja kosztów* dla naszej 4 osobowej rodziny (w tym dzieci 5 i 8 lat) przedstawiała się następująco: (kalkulacja zakłada kupienie najtańszych możliwych biletów na pociąg w porze nie dopasowanej do naszych potrzeb)

  1. Bilety dla 2 osób dorosłych na pociąg w dwie strony: 240USD

2. Bilety dla 2 dzieci na pociąg w dwie strony: 120 USD

3. Bilety dla 2 osób dorosłych na autobus Aguas Calientes – Machu Picchu – Aguas Calientes: 50USD

4. Bilety dla 2 dzieci na autobus Aguas Calientes – Machu Picchu – Aguas Calientes: 25USD

5. Bilety wejściowe dla 2 osób dorosłych do Machu Picchu: 304SOL

6. Bilety wejściowe dla jednego dziecka do Machu Picchu: 77SOL

Suma= 2101,2 PLN

Zakładając, że nasz tygodniowy budżet na wydatki wynosi 1300PLN (nie licząc paliwa) jest to kwota powalająca .

Istnieje druga, trochę tańsza, opcja z dojazdem pociągiem od strony zachodniej – wymaga dodatkowego pokonania drogi samochodem z miejscowości Ollantaytambo do Santa Teresa i dalej do Hydroelectrica skąd odjeżdżają tańsze pociągi. Wówczas kalkulacja kosztów* przedstawia się następująco: (cena biletów na pociąg aktualna w 2018 roku, brak danych o cenach biletów w 2019 roku)

  1. Bilety dla 2 osób dorosłych na pociąg w dwie strony: 140 USD

2. Bilety dla 2 dzieci na pociąg w dwie strony: 70 USD

3. Bilety dla 2 osób dorosłych na autobus Aguas Calientes – Machu Picchu – Aguas Calientes: 50USD

4. Bilety dla 2 dzieci na autobus Aguas Calientes – Machu Picchu – Aguas Calientes: 25USD

5. Bilety wejściowe dla 2 osób dorosłych do Machu Picchu: 304SOL

6. Bilety wejściowe dla jednego dziecka do Machu Picchu: 77SOL

7. Dojazd z Ollantaytambo do Santa Teresa i z powrotem (paliwo): 115PLN

8. Taxi z camping – Hydroelectrica – camping: 80SOL

Suma=1742,8 PLN

Końcowa kwota wiąż wydała nam się wysoka jak na jednodniową atrakcję.

Do Machu Picchu można dotrzeć również pieszo m.in. Szlakiem Inków, jednak kilkudniowy trekking z plecakami, namiotami, całym ekwipunkiem oraz dziećmi nie wchodził w grę.

Na całe szczęście, po głębszym przestudiowaniu tematu okazało się, że na pieszo można dostać się do Aguas Calientes również  od zachodniej strony – ze wspomnianej wcześniej Hidroelectric-i (okolice miejscowości Santa Teresa), pokonując dystans 12 km wzdłuż torów kolejki. To, przy naszych dzielny dzieciach, wydało się możliwym do realizacji planem. Opcja ta wymagała dojechania do Santa Teresy (co zajęło nam dodatkowy dzień). Koszty* tego wariantu przedstawiały się następująco:

1. Bilety dla 2 osób dorosłych na autobus Aguas Calientes – Machu Picchu – Aguas Calientes: 50USD

2. Bilety dla 2 dzieci na autobus Aguas Calientes – Machu Picchu – Aguas Calientes: 25USD

3. Bilety wejściowe dla 2 osób dorosłych do Machu Picchu: 304SOL

4. Bilety wejściowe dla jednego dziecka do Machu Picchu: 77SOL

5. Dojazd z Ollantaytambo do Santa Teresa i z powrotem (paliwo): 115PLN

6 Taxi camping – Hydroelectrica – camping: 80SOL

Suma = 944,8 PLN

Na czas naszej wędrówki zostawiliśmy samochód za darmo na bardzo fajnym, choć nie tanim (25SOL od osoby dorosłej/noc) campingu Cola de Mono w miejscowości Santa Teresa.

Do Santa Teresy można się dostać z Cuzco również transportem publicznym. Podróż zajmuje około 6 godzin o kosztuje 40-50 SOLi od osoby. Nie należy się obawiać o transport do Cuzco po zejściu ze szlaku – w drodze powrotnej do Hidroelectric-i, na końcowym jej odcinku, już można spotkać naganiaczy, a na dolnym parkingu, a na dolnym parkingu czaka na turystów spora ilość busów i taksówek.

W Aguas Calientes polecamy nocleg na campingu miejskim (cena za nasza czwórkę wynosiła 15 SOLi).

Koszty można dodatkowo obniżyć rezygnując z Taxi do Hidroelectric-i i pokonując dystans pieszo lub własnym samochodem. Ta druga opcja jednak wiążę się z koniecznością pozawieszania samochodu na niestrzeżonym parkingu.

Wysiłek związany z dodatkową drogą do Santa Teresy oraz późniejszym trekkingiem pozwolił nam zaoszczędzić naprawdę dużo. Wciąż jest to jednak niemały wydatek.

*W powyższych kalkulacjach  nie uwzględniliśmy kosztów jedzenia i noclegów, które i tak ponosimy podczas naszej wyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *