Park Narodowy Bosques Petrificados

W drodze do Ushuai zboczyliśmy z naszej drogi – RN 3 (Ruta Nacional 3), żeby zobaczyć Park Narodowy Boscques Petrificados (https://www.parquesnacionales.gob.ar/areas-protegidas/region-patagonia-austral/pn-bosques-petrificados/), w którym chroni się pozostałości skamieniałego lasu sprzed 150 mln lat. W parku zachowane są skamieniałe pozostałości drzew – przodków znanych nam Araukarii, które rosły na terenach dzisiejszej Patagonii, gdy Ameryka Południowa była jeszcze połączona z Afryką. Panował tu wtedy zupełnie inny klimat, a drzewa te miały możliwość rosnąć. Przez silne wiatry zostały powalone, ale zamiast ulec rozkładowi zamieniły się w kamień na skutek wybuchu pobliskiego wulkanu, który przykrył je warstwą popiołu. Woda dopełniła dzieła, przenosząc minerały z popiołów do przestrzeni wewnątrz pni. Największe drzewo w parku ma około 30m długości i 3m obwodu.

Komentarze (2):

 1. Maryla

  mar 6, 2019 o 18:11

  Moi Drodzy,
  parę dni temu wróciliśmy z wycieczki do Indii i Nepalu, mamy mnóstwo wrażeń. Poznawanie świata jest fascynujące i warte wszystkich pieniędzy o czym z pewnością nie muszę Was przekonywać. Dołączamy do grona czytelników relacji z Waszej podróży. Jesteśmy pełni podziwu dla Waszej odwagi! Trzymamy kciuki aby wszystko się udało, żebyście przeżyli cudowne przygody, zobaczyli przepiękne widoki, poznali fantastycznych ludizi itd. Bądzcie zdrowi i w miarę możliwości piszcie dużo i często. Uściski od Cioci Maryli i Tadeusza.

  Odpowiedz
 2. Kaja

  mar 8, 2019 o 03:44

  Ciociu, dziękujemy bardzo za ciepłe słowa! Niesamowite, że byliście w Nepalu i Indiach-bardzo chciałabym usyszeć Waszą opowieść o tych krajach i zobaczyć zdęcia! Może jak wrócimy się to uda!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *